Krzyk rozpaczy

“Kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha. Lecz Jezus nie odezwał się do niej ani słowem. Na to zbliżyli się do Niego uczniowie i prosili: Odpraw ją, bo krzyczy za nami.” (Mt 15,22-23)

Pokażcie mi choćby jednego człowieka, który idzie przez życie, nie spotykając po drodze przeszkód, czasem boleśnie się o nie potykając. Pokażcie mi choćby jedną rodzinę, której historia, to tylko jasne, promienne stronice zapisane szlachetnymi opisami dobra. Pokażcie mi jeden, jedyny naród, który nie musi opłakiwać swoich bohaterów, wspominać doznanych porażek i stawiać granic swoim pragnieniom. Świat, w którym przyszło nam żyć, nie ma alternatywy. Budowa lepszego świata, choć podejmowana wciąż na nowo w każdym pokoleniu, przybliża nas ku wymarzonym utopiom, ku wynegocjowanym kompromisom, ku lepszemu jutru, tak powoli, że wielu nie dostrzega żadnych postępów na tej drodze. Media każdego dnia przynoszą nieprzeliczoną masę informacji o ludzkich tragediach, o rodzinnych dramatach, o międzynarodowych konfliktach i światowych zagrożeniach. Jedne poruszają nas do głębi, innych wysłuchujemy bez emocji, jeszcze inne puszczamy mimo uszu. Gdyby się przejąć wszystkimi, przyszłoby nam oszaleć. Nawet współczucie musi przybierać wymiar możliwy do udźwignięcia dla każdego z osobna. Międzynarodowa, międzyludzka solidarność niejedno ma imię i trudno ją mierzyć aktywnością konkretnego narodu, organizacji, czy wybitnego człowieka. Baskowie, Kurdowie, Osetyńczycy, Ormianie, Gruzini, Hutu, Azerowie, Palestyńczycy, Czeczeńcy, Tutsi, Baskowie, Albańczycy, mieszkańcy Darfuru, Tybetańczycy i tylu, tylu innych. Ich głos raz po raz rozlega się w domach naszych, przypominając o ogniskach zapalnych, o tyranii, o pogromach, o prześladowaniach, o śmierci, o uchodźcach, o bólu, łzach, konfliktach, zemście, krzywdzie. Co zrobić? Jak zareagować? W którą stronę skierować oczy i serce? Na pełne bólu wołanie niewiasty kananejskiej Jezus nie odpowiedział publicznie ani słowem. Gdybyśmy Go nie znali, moglibyśmy podejrzewać bezduszność, obojętność i inne temu podobne. Jezus zdawał się nie reagować. Nawet uczniowie poczuli się zobowiązani do reakcji. Co prawda, nie powodowały nimi najwyższe, ludzkie pobudki. Dla nich, towarzyszący im krzyk kobiety wprowadzał dyskomfort i budził rozdrażnienie. Jeśli nie potrafimy pomóc, jeśli ani nasz intelekt, ani nasze serce nie potrafią sprostać spotkanemu wyzwaniu, to może lepiej zamilknąć i bez słów szukać swojej roli wobec zasłyszanego. Krzykacze pouczający innych, oskarżający i feerujący wyroki budzą zażenowanie i niesmak. Co skrzywdzonym po ich wzburzeniu? Który ze złych duchów przestraszy się ich krzyków? Kto ich zaprosi na pogrzeb ofiar, do stołu negocjacji, na święto pojednania? Jezus i bez ponaglania uczniów rozdrażnionych krzykiem kobiety kananejskiej znalazł drogę do jej serca.

Opublikował(a):

admin - zamieścił(a) 776 wpisów w otwock24.


Kontakt

Odpowiedz

advert
Warta

Marek Oren o getcie w Otwocku

galeria: Tadeusz Krekora

bazarek.jpg dwojka.jpg matura.jpg warszawska.jpg pochod.jpg rada_nar.jpg czyn.jpg taxi.jpg karczewska.jpg dyrekcja.jpg orla.jpg powstancow.jpg

rejestracja w serwisie

Aby dodawać bezpłatnie ogłoszenia drobne musisz się zarejestrować. Możesz w tym celu skorzystać z automatycznej rejestracji (poniżej).

ogłoszenia drobne

Ostatnio dodane Wed, 10:40

mjhal3: Bezpłatne szkolenie dla osób w wieku 50+ pracujących. kurs komputerowy. tel 730493959

bog29: Wysłodki buraczane mokre cukrownia tel.721133532

caseychaber: Akordeonista po studiach umili swoją grą różne uroczystości. W repertuarze tanga walce polki melodie popularne

poleart: Zapraszam do zapisów na zajęcia Pole dance!!! Nowe studio Joanny Derybowskiej w Otwocku zapisy na [...]

okna Avante: Okna Avante letnia promocja zapraszamy 666 605 893

Crazy Party: DJ, wodzirej, wesela,inne imprezy sprawdź www.dj-na-wesele.net tel. 503008196

» Dodaj ogłoszenie (do 15 słów)archiwum