Profilaktyczne show z mocnym akcentem

Czy może być coś nudniejszego, niż spektakl  edukacyjny dla młodzieży, mający jej uświadomić zagrożenia związane z braniem narkotyków? Trudno, wynudzę się i jakoś wytrzymam – myślałem wchodząc na salę MDK, wypełnioną uczniami i oficjelami. Przez pół godziny wszystko się zgadzało – banał i sztampa. To co zobaczyłem później, wbiło mnie w fotel.

Wymowny finał spektaklu W sali Młodzieżowego Domu Kultury zainaugurowano dziś otwocką edycję policyjnego progamu “Profilaktyka a Teatr” (w skrócie PaT). Słuchając smętnej wyliczanki zaproszonych gości, a potem zacinającego się jak zwykle starosty Krzysztofa yyyy-Boczarskiego, zastanawiałem się jak ta banda smutasów ma zamiar dotrzeć ze swoim przesłaniem do przysłuchującej się z pobłażaniem temu całemu cyrkowi młodzieży. PaT to program złożony z kilku elementów – m.in. z rozmów z uczniami i ich rodzicami (o uzależnieniach i przemocy), przedstawień teatralnych, pokazujących typowe sytuacje, związane z zagrożeniami na jakie narażone są nastolatki i imprezy edukacyjno-rozrywkowej, na której młodym ludziom przedstawia się możliwości realizowania ich zainteresowań i pasji z dala od używek. Opis nie brzmi zachęcająco, prawda? Wszystko jednak zależy od ludzi. Człowiekiem, który stworzył PaT i go realizuje, jest insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji. Facet, który udowadnia, że program profilaktyczny nie musi być nudną pogadanką – może być za to dynamicznym, wciągającym show, perfekcyjnie przygotowanym i poprowadzonym, z mnóstwem zaskakujących elementów i pozytywnym przesłaniem. Nienaganna dykcja, znakomity refleks i odrobina szaleństwa – jestem przekonany, że gdyby ten gość prowadził talk-show w TV, jego program biłby rekordy popularności.

Zaczyna się od prezentacji “Przystanku PaT” – filmu, zrealizowanego w konwencji teledysku, z wyrazistym motywem muzycznym – piosenką w wykonaniu charyzmatycznego wokalisty Jarosława “Jara” Chojnackiego. Sama impreza, jak widać w kolejnych ujęciach, inspirowana jest “Przystankiem Woodstock” – jednym ze sztandarowych projektów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tyle, że tu organizatorami są policjanci. To oni zapraszają młodych ludzi na zlot, podczas którego można pobawić się na koncertach, wziąć udział w warsztatach bębniarskich, zajęciach z dramy, czy tańca nowoczesnego, do późnej nocy pogadać o życiu. Ubiegłoroczny Przystanek PaT odbył się w niedalekim Miętnem (powiat garwoliński), tegoroczny zaplanowano w Warszawie.

Kiedy już  znudzeni oficjalnymi wystąpieniami uczniowie skupią swoją uwagę na tym, co im pokazuje i co mówi do nich insp. Jach, ten przechodzi do następnego punktu programu. Z sali wybiera przypadkowe osoby i daje im zadania aktorskie. – Jak masz na imię? A ty? Dobrze, będziesz namawiał go do brania narkotyków – objaśnia nieskomplikowaną scenę. Młodzi ludzie błaznują, wygłupiają się, ale realizowany konsekwentnie scenariusz stawia ich w coraz trudniejszych sytuacjach. Oto jeden z uczniów, zakochany w swojej koleżance, musi zdobyć dla niej narkotyki. Dziewczyna nie potrzebuje ich wcale dla siebie – kłopoty ma jej przyjaciółka, to ona musi dostarczyć towar do dyskoteki. Niepostrzeżenie młodzi ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z narkotykami, zostają wciągnięci w pułapkę. Dla miłości, dla przyjaźni, tylko na ten jeden raz, tylko przez tych kilka minut – decydują się na krok, który może odmienić życie ich i ich rodzin.

– Czy problem narkotyków w szkołach, przemocy, uzależnień, w ogóle istnieje? A może wymyśliliśmy go my, dorośli? – prowokuje Jach. Obok scenek, występów uczniów, balansujących na granicy zgrywy, jest też poważna ankieta, którą dostaje do wypełnienia młodzież. Pytania o narkotyki w szkołach, odpowiedzi całkowicie anonimowe. Badanie ma pomóc policji w zdiagnozowaniu problemów.

Wreszcie clou programu – spektakl. Właściwie widowisko z rodzaju światło i dźwięk – hip-hopowe rytmy, którym towarzyszą czasem niecenzuralne teksty, półmrok rozświetlany stroboskopowymi błyskami, zmysłowy taniec. Postacie są zaledwie naszkicowane, przedstawione w dużym uproszczeniu, zagrane oszczędnie. Scenografia symboliczna. I tylko problemy jak najbardziej rzeczywiste: młody człowiek uwikłany w nieciekawy układ towarzyski, dilerka, nieświadomi niczego rodzice odpychający od siebie prawdę, zagubiony w tym wszystkim młodszy brat. Klimat sennego koszmaru.

– Pamiętajcie, człowiek który wam sprzeda narkotyki nie liczy się, jest pionkiem, który prędzej czy później przegra, odpadnie. Ale kupując od niego wchodzicie w układ, który działa w taki sposób: wydajecie własne pieniądze, potem sprzedajecie rzeczy rodziców, potem swoją dziewczynę, a potem siebie – ostrzegał Grzegorz Jach. Mocna rzecz – spektakl i cały program. Duży szacunek dla pana inspektora i dla uczniów gimnazjów i szkół średnich z powiatu otwockiego, którzy wystąpili w przedstawieniu.

Comments

comments

Opublikował(a):

- zamieścił(a) 813 wpisów w otwock24.


Kontakt

2 odpowiedzi do wpisu “Profilaktyczne show z mocnym akcentem”

  1. K.Bytniewska pisze:

    Najlepszy artykuł jaki czytałam kiedykolwiek o programie “Profilaktyka a Ty”

  2. Cos pisze:

    A to ta Bytniewska od deweloperki? Bu ha, ha, ha.

Trackbacks/Pingbacks


Odpowiedz

Otwocki teatr w filmowych wspomnieniach

autorzy

Dariusz Kołodziejczyk Andrzej Kulmatycki Robert Lewandowski Marcin Kucharzewski Robert Stępień Andrzej Opala Mirosław Grodzki Sebastian Rakowski Wojciech Sobociński Izabella Skrzypińska Aneta Bartnicka ks. Wojciech Lemański Mikołaj Żebrowski Krystian Herncisz Patryk Popis Marek Wawrzynowski
Warta

Bal w Gałczynie (1964/1965)

img019_2.jpg img014_2.jpg img022_2.jpg img020_2.jpg img012_2.jpg img011_2.jpg img013_2.jpg img021_2.jpg img024_2.jpg img015_2.jpg img023_2.jpg img026_2.jpg

rejestracja w serwisie

Aby dodawać bezpłatnie ogłoszenia drobne musisz się zarejestrować. Możesz w tym celu skorzystać z automatycznej rejestracji (poniżej).

ogłoszenia drobne

Ostatnio dodane Thu, 08:47

CarCleaning: PRANIE DYWANÓW, WYKŁADZIN, TAPICEREK. TEL.668857765

gisia: Dołącz do Nas i Zarabiaj na sprzedaży kosmetyków. www.ori-konsultant.pl GG 9052425, biuro@ori-konsultant.pl, tel.606638894

gisia: Zapraszam Cię do Oriflame. GG 905245, www.ori-konsultant.pl

Łukasz Brzeziński: Montaż anten satelitarnych i naziemnych, ustawienia anten RTV SAT, naprawy Serwis tel.510510744 www.twinsat.pl

gisia: Zapraszam Cię do świata Oriflame. www.ori-konsultant.pl GG 9052425, biuro@ori-konsultant.pl, tel.606638894

jmogoo: Za Płotem Pracownia Ogrodów - projektowanie i realizacja, 510052815, katarzyna.milczarska@gmail.com

» Dodaj ogłoszenie (do 15 słów)archiwum