A A A

Marsz po granty

Norwegia dała nam pół miliarda euro. Da drugie tyle.

 

W niedzielę, 29 maja 2011 r. z inicjatywy Ambasady Norwegii w Polsce odbył się w Warszawie marsz „nordic walking” ze Starówki do Zamku Ujazdowskiego, gdzie urządzono „miasteczko norweskich grantów”. Świętowano wspólny polsko-norweski sukces. Za ponad pół miliarda euro z Norwegii zrealizowano w Polsce ponad tysiąc projektów w różnych dziedzinach (ekologii, kultury, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, badań naukowych, ochrony dziedzictwa kulturowego). Beneficjenci norweskiej pomocy przedstawiali w miasteczku swoje projekty zrealizowane za pomocą norweskich pieniędzy przeznaczonych na lata 2004 - 2009.


Wybrałam się do Parku Ujazdowskiego właściwie przez przypadek, wyciągnięta przez córkę - tłumacza jęz. norweskiego - biorącą udział w marszu. I nie żałuję - zebrałam sporo materiałów dotyczących rozmaitych projektów - i wielkich i skromniejszych - realizowanych przez jednostki samorządowe ale też przez nieduże organizacje. Moje zainteresowanie budziły zwłaszcza, przez odniesienie do Otwocka, inicjatywy dotyczące architektury drewnianej.

 

Zwróciłam uwagę na projekt „Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej miasta Zgierza”, miałam okazję porozmawiać z autorem tegoż projektu mgr inż. Arkadiuszem Bogusławskim - pełnomocnikiem do spraw rozwoju miasta Zgierza. Obiecał udzielić zainteresowanym wszelkich informacji. Zgierz uzyskał wsparcie ze strony Norwegii  (miasta Trondheim), uniwersytetu technicznego w Trondheim, fundacji naukowej SINTEF i zabytkowego miasta Roros(lista UNESCO). Partnerem była też Katedra Fizyki Budowli Politechniki Łódzkiej. Ze szczegółami można się zapoznać tutaj.

5 czerwca 2011 r. odbędzie się otwarcie Parku Kulturowego „Miasto Tkaczy”. Na zdjęciu powyżej widać fragment zrewitalizowanego Miasta Tkaczy. Jak się chce to wiele można. Kłania się „Gurewicz”. Zwrócił też moją uwagę projekt „Rozbudowa Teatru Zdrojowego w Jeleniej Górze - modernizacja Teatru Zdrojowego”. Też można odnieść do Otwocka i jego Teatru Amatorskiego.

Żadna owocka jednostka chyba nie wystartowała do norweskich pieniędzy. Ale nic straconego. Rusza drugi etap. W 2010 roku podpisano umowę pomiędzy UE a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem na lata 2009-2014. Znów do Polski powinno trafić ponad pół miliarda euro. Być może już od początku 2012 roku będzie można składać wnioski o finansowanie projektów. Tylko trzeba wiedzieć co się chce i poświęcić sporo czasu na przygotowanie. Najlepiej już zacząć. Otwock ma o co zabiegać - park, teatr, świdermajery, edukacja... I nie tylko władze samorządowe mogą się ubiegać. Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, szkoły też.

Informacje na temat Mechanizmów Finansowych można znaleźć na stronach:

Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce


Anna Szymańska-Petryk