A A A

Wydarzenia


 • Obchody stulecia Towarzystwa Przyjaciół Otwocka już za nami

  W grudniu 2012 r. minęło 100 lat od utworzenia najstarszej organizacji w Otwocku, jaką jest nasze stowarzyszenie. Jubileusz świętowaliśmy 16 grudnia w Muzeum Ziemi Otwockiej, w obecności wielu członków TPO oraz zaproszonych gości.

 • Zapraszamy na wspólne zwiedzanie otwockiego cmentarza

  Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zaprasza na jesienny spacer po otwockim cmentarzu. Zbiórka w niedzielę 21 października o godz. 11.00 przy głównej bramie cmentarza. Swoją wiedzą o historii nekropolii i grobach zasłużonych otwocczan podzielą się Anna Szymańska-Petryk, Jadwiga Rakowska i Barbara Matysiak. Zainteresowanych udziałem w spacerze zachęcamy do zabrania ze sobą symbolicznej lampki. Na wielu grobach, nawet znamienitych otwocczan, z rzadka gości światełko pamięci.

 • 70. rocznica zagłady Żydów otwockich

  Tegoroczne obchody rocznicy eksterminacji przeważającej części mieszkańców Otwocka (tych pochodzenia żydowskiego) dokonanej w 1942 r. przez niemieckiego, hitlerowskiego okupanta, zwieńczył tradycyjny Marsz Pamięci. Wśród jego organizatorów nie zabrakło TPO, a wśród uczestników – członków Towarzystwa.

 • Zmarł Maciej Świerczyński

  18 sierpnia pożegnaliśmy wieloletniego wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Otwocka (1996-2003), członka honorowego naszego stowarzyszenia, zasłużonego dla popularyzowania historii miasta. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział liczna reprezentacja TPO.

 • Wieczorna wycieczka po nieistniejącym mieście

  Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zaprasza, w ramach obchodów 70. rocznicy zagłady Żydów otwockich, na spacer po nieistniejącym mieście. Spotykamy się 17 sierpnia, start na stacji kolejowej o godzinie 20.00. Będzie to wieczorno-nocna, subiektywna wycieczka po dawnym otwockim getcie.

 • Poetycki wieczór w ramach Festiwalu Świdermajer

  Towarzystwo Przyjaciół Otwocka po raz drugi będzie gospodarzem poetyckiej imprezy, która ma za sobą ciekawą historię i jest jednym z ważnych punktów na mapie kulturalnej miasta. 19 maja 2012 w godzinach 17:00 – 21:00 odbędzie się Wiosenne Święto Poezji – IX Turniej Jednego Wiersza.

 • Zaproszenie do udziału w zawodach rowerowych Alleycat Świdermajer

  Alleycat jest to rodzaj zawodów rowerowych organizowanych na terenie miasta, odbywających się w normalnym ruchu miejskim. Zadaniem uczestników jest znalezienie podanych przez organizatora miejsc w możliwie jak najkrótszym czasie. Impreza odbywa się w ramach 1. Festiwalu Świdermajer, organizowanego przez TPO i serwis internetowy Świdermajer.info.

 • Zaproszenie dla członków i sympatyków TPO

  Towarzystwo Przyjaciół Otwocka serdecznie zaprasza na sobotę, 28 stycznia, do Klubu Batory przy ul. Batorego 34, na drugą część Walnego Zebrania Członków rozpoczętego 17 grudnia 2011 r. oraz na tradycyjne spotkanie noworoczne swoich członków i sympatyków. Początek Walnego Zebrania Członków zaplanowany jest na godz. 14, a spotkanie noworoczne rozpocznie się o godz. 15. Opłatę za udział w spotkaniu noworocznym, w wysokości 10 zł od osoby, prosimy wpłacać podczas dyżurów członków TPO (w środy w godz. 15-17 w Urzędzie Miasta Otwocka), lub w dniu spotkania w klubie.

 • Jesienne Święto Poezji

  Poetycka impreza, od kilku lat odbywająca się w Otwocku, 26 listopada po raz pierwszy została zorganizowana w ramach działalności TPO. Zgromadziła w Muzeum Ziemi Otwockiej poetów i sympatyków poezji. Na program wieczoru złożyły się: prezentacja wierszy poświęconych Otwockowi, turniej oraz koncert.

 • Jubileusz Otwocka z udziałem TPO

  Kulminacją obchodów 95-lecia uzyskania przez Otwock praw miejskich była uroczysta sesja Rady Miasta, która odbyła się 9 listopada. W auli Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego zebrali się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz instytucji i organizacji działających w Otwocku. Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. Sebastian Rakowski, prezes TPO, a jego poprzedniczka na tym stanowisku, Jolanta Barańska, odebrała odznaczenie państwowe.

 • Napisz wiersz, wygraj nagrodę

  Zbliża się Jesienne Święto Poezji. Cykliczną imprezę stworzyła i prowadzi otwocka poetka Maria Kościuszko (na zdjęciu), a organizatorem tegorocznego JŚP jest Towarzystwo Przyjaciół Otwocka. Zapraszamy na poetyckie spotkanie do Muzeum Ziemi Otwockiej - już 26 listopada o godz. 16. Głównym punktem programu będzie Turniej Jednego Wiersza.

 • Nie zapomnieć o tych, którzy byli przed nami

  Przed tegorocznym Dniem Wszystkich Świętych kilkuosobowa reprezentacja TPO sprzątała na otwockim cmentarzu groby zasłużonych działaczy Towarzystwa. Następnie, w trakcie krótkiego spaceru po starej części nekropolii wspominaliśmy postacie ważne nie tylko w historii naszego stowarzyszenia, ale i w dziejach miasta.

 • Dwa oblicza znanego barda

  Październikowy koncert z cyklu Otwockich spotkań z piosenką autorską wypełniły utwory Leszka Czajkowskiego. Poeta z gitarą, mieszkający w pobliskim Józefowie, został ciepło przyjęty przez publiczność zgromadzoną w Klubie Batory. W repertuarze znalazły się m.in. piosenki o tematyce historycznej oraz liryczne ballady.

 • Kalendarz imprez TPO na październik i listopad 2011 r.

  Jesień upłynie nam pod znakiem wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy na kolejne koncerty z cyklu „Otwockich spotkań z piosenką autorską” oraz na Jesienne Święto Poezji. Pod koniec października spotkamy się także aby uporządkować zapomniane groby zasłużonych otwocczan na otwockim cmentarzu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym kalendarium.

 • Pamięć o ofiarach zbrodni wciąż żywa

  Setka otwocczan, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej uczcili 19 sierpnia pamięć żydowskich mieszkańców Otwocka, którzy zginęli w 1942 r. podczas eksterminacji ludności otwockiego getta, utworzonego przez Niemców. Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę zagłady getta od lat współorganizuje TPO.

 • Beata Osytek i jej poezja w Otwocku

  Wśród śpiewających poetów kobiety stanowią mniejszość, tym bardziej więc warto z uwagą wysłuchać tych, którym w męskim gronie udało się odnieść sukces. Beata Osytek od lat konsekwentnie podąża własną artystyczną drogą, a 15 kwietnia zaprezentowała swą twórczość otwockiej publiczności podczas koncertu współorganizowanego przez TPO.

 • Wieczór autorski Magdaleny Kordel

  Mieszkająca w Otwocku autorka trzech książek spotkała się z czytelnikami 26 marca w Muzeum Ziemi Otwockiej. Podczas rozmowy, prowadzonej przez Macieja Pietrzyka, opowiedziała o swojej pracy pisarskiej. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.

 • Niemi świadkowie naszej historii

  Gościem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka był 24 marca Jacek Kałuszko - dziennikarz, podróżnik, autor licznych publikacji na temat Otwocka i jego okolic. Podczas spotkania zorganizowanego w Muzeum Ziemi Otwockiej opowiadał o obiektach, które przedstawił w swojej najnowszej książce pt. „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne powiatu otwockiego”.

 • Przedwojenny Otwock oczami dziecka

  W Muzeum Ziemi Otwockiej mieszkańcy miasta zainteresowani jego historią spotkali się 19 marca z Maciejem Świerczyńskim. Nestor Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, autor blisko 150 artykułów na temat Otwocka, opowiadał o mieście swego dzieciństwa, w którym mieszka od urodzenia, czyli od 1922 r. Z gawędy pana Macieja wyłonił się obraz Otwocka całkowicie inny od tego, który znamy.

 • Otwock śpiewał z Ryszardem Makowskim

  Popularny satyryk, autor i wykonawca piosenek znany m.in. z występów w kabaretach OT.TO i Pod Egidą, był bohaterem drugiego wieczoru cyklu "Otwockich spotkań z piosenką autorską", organizowanego z okazji stulecia TPO. Liczną publiczność, zgromadzoną 11 marca w sali Klubu Batory, udało mu się nie tylko rozbawić, ale i zachęcić do wspólnego śpiewania satyrycznych piosenek.

 • Pensjonat pełen wspomnień

  Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, odgrzebywane po latach w czeluściach pamięci dziecięce wspomnienia i poszukiwanie własnych korzeni - to główne tematy „Pensjonatu” Piotra Pazińskiego. Spotkanie z laureatem „Paszportu Polityki” było jedną z atrakcji jubileuszowego roku Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

 • Prezydent: miasto jak przedsiębiorstwo

  O osiągnięciach minionej kadencji i planach inwestycyjnych na najbliższe lata rozmawiał prezydent Zbigniew Szczepaniak z członkami Towarzystwa Przyjaciół Otwocka podczas spotkania, które odbyło się 23 lutego w auli ratusza.

 • Otwockie spotkania z piosenką autorską

  Cykl koncertów organizowany z okazji 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Otwocka rozpoczął się 4 lutego od koncertu Marka Majewskiego w Klubie Batory Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Mimo fatalnej pogody na wieczór z piosenką autorską zdecydowało się ok. pół setki otwocczan.

 • Dawny Otwock wciąż fascynuje

  W Klubie Batory spotkali się 28 stycznia kolekcjonerzy starych fotografii, pocztówek i otwockich pamiątek. Przedstawili swoje zbiory licznie zebranym zwiedzającym. "Spotkanie z historią Otwocka" było kolejną z imprez, związanych z 100. rocznicą utworzenia Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

 • Z muzyką i szampanem w rok jubileuszu

  Występ orkiestry dętej i życzenia od przedstawicieli władz samorządowych towarzyszyły noworocznemu spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, które odbyło się 22 stycznia w Muzeum Ziemi Otwockiej. Podobne spotkania stały się tradycją, to jednak miało wyjątkowy charakter, ze względu na obchodzone w roku 2011 stulecie TPO.

 • Piękne i inspirujące

  Wystawa fotograficzna "Śladami Świdermajera" to pierwsza z tegorocznych imprez, towarzyszących obchodom 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Autorami zdjęć, prezentowanych w Muzeum Ziemi Otwockiej, są Tomasz Brzostek i Tomasz Kapusta. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę 8 stycznia.

 • Sto lat Towarzystwa Przyjaciół Otwocka

  W 2011 r. TPO świętuje swoje stulecie. Patronat nad obchodami roku jubileuszowego objął prezydent Otwocka, pan Zbigniew Szczepaniak. Wyjątkowej rocznicy będzie towarzyszył szereg imprez kulturalnych, takich jak wystawy, koncerty i spotkania autorskie. Poniżej publikujemy kalendarium wydarzeń, do udziału w których zapraszamy wszystkich mieszkańców Otwocka w styczniu i lutym.